RECENZE: Woblery Rapala Shadow Rap

0

Rapala. Jméno největšího světového výrobce umělých nástrah s nejdelší tradicí je známé snad všem rybářům. Nějaký výrobek této finské společnosti má ve své výbavě pravděpodobně většina rybářů včetně těch, kteří se lovu dravců věnují jen okrajově. Rapala je ve světě rybařiny do jisté míry pojem. Především právě ve výrobě a vývoji woblerů ji patří několik prvenství, které ostatní firmy následně jen přebraly za své. Na druhou stranu se však najdou i rybáři nespokojení se současným vývojem u Rapaly. Především ti, kteří díky jisté nestálosti v nabídce již neseženou své dříve oblíbené nástrahy. To se týká hlavně některých starších balzových typů nástrah. Rapala však každoročně přichází na trh s novými výrobky, ať už jde o kompletně nové modelové řady, nebo jen pozměněné už vyráběné typy.

Předmětem dnešního článku bude nová série nesoucí název Shadow Rap. Na první pohled nástraha splňuje všechny znaky, kterými se většina moderních Rapal vyznačuje. Jde o štíhlou ozvučenou nástrahu vyrobenou z plastu. Povrch má lesklý design s náznakem prsní ploutve, boční čáry a šupinek. Spodek wobleru je z části průhledný, takže je možnost zahlédnout vyvažovací kuličky v těle nástrahy. Je jich celkem pět, což dává příslib dlouhých náhozů. Jinak mě pocitově zaujala překvapivě větší váha, než bych u takto štíhlého a de facto plochého wobleru očekával. Tvarově mi nástraha trochu připomíná předcházející (balzový a dnes už nevyráběný) wobler Rapala Flat Rap.

Shadow Rap

Shadow rap 11cm

Woblery okusily i vodu švédských jezer – Shadow Rap 11 cm

Řadu Shadow Rap tvoří dva typy nástrah, přičemž oba se dělají jak v mělce, tak hluboko chodícím provedení. Projdeme si je postupně a jako první se na řadu dostane 11 cm Rapala Shadow Rap v mělce pracující variantě. Důvod je prostý. Byl z celé série první, který spatřil světlo světa. Váha nástrahy je 13 g a dle popisu se dostane do hloubky 1,2 m. V reálu to většinou bude méně.

A jaký je přímo v akci u vody? Především díky už zmíněným kuličkám v nástraze velice dobře létá. S delším prutem se z něj stává zajímavá zbraň například na lov bolenů v podjezích na velkých řekách nebo pro lov v příbřežních partiích velkých jezer. Poměrně mě překvapil chod, který je umírněnější, než bych očekával. Nástraha projíždí vodním sloupcem vcelku klidně, ploché boky přitom hází lehké odlesky do stran. Pohyb tedy překvapivě není tak agresivní, jak jsem po zkušenostech s jinými novějšími typy Rapal čekal. Své využití díky tomu Shadow Rap najde i na prochytávanějších vodách, kde je agresivnější ozvučení a výraznější pohyb wobleru spíše ke škodě, než k užitku.

Shadow Rap Deep

Shadow rap deep

Shadow Rap Deep

Kromě právě popsaného modelu nabízí Rapala také hluboko chodící Shadow Rap Deep. Stejně jako jeho mělčinový bratr je i tento wobler pomalu potápivý. Odpovídají i stejné rozměry nástrahy, tedy 11 cm délka a 13 gramů váha. Shoda v oblasti váhy mě trochu překvapila, přeci jen lopatka deep runner verze je o poznání delší. Je však překvapivě štíhlá, alespoň v porovnání se staršími hlubinnými Rapalami (například Shad Rapem).

Wobleru však právě delší úzká lopatka dává vcelku zajímavý chod. Byť wobler pracuje kvalitně už při plynulém vedení, s vhodným rychlejším prutem se s ním dá teprve skutečně vyhrát. Nástraha reaguje na rybářovy podněty velmi slušně, wobler se tak hodí například pro twitching, neboli aktivní vedení wobleru pomocí pohybů prutu. Sám chod je také výraznější než u mělčinové verze, to se však týká vesměs všech woblerů s delší lopatkou. Z celé řady Shadow Rapů mi právě tento typ připadá jako jeden z nejzajímavějších. Určitě mu dám více příležitostí při podzimním nahánění štik na hlubších stojatých vodách v okolí břehů.

Shadow Rap Shad

9 cm Shadow Rap Shad v barvě CLN (Clown)

9 cm Shadow Rap Shad v barvě CLN (Clown)

Do rodiny Shadow Rapů patří také 9 cm dlouhý a 12 g vážící Shadow Rap Shad. Oproti předchozím typům je kratší a vyšší, z boků jde však také o charakteristicky plochou nástrahu. Díky menší lopatce a celkovému tvaru mi vizuálně připomíná právě už nevyráběný Flat rap. S tím jsem odchytal poměrně dost a proto mi i Shadow Rap Shad sedl z celé série asi nejvíce. Jeho chod je výraznější než u klasického Shadow Rapu, stále je však poměrně přirozený. Nástraha je poměrně univerzální pro lov na většině mělčích vod. Zalíbení v ní naleznou štiky, boleni, okouni, ale i větší exempláře tlouště.

Shadow Rap Shad Deep

Shadow Rap Shad Deep

Shadow Rap Shad Deep, lákavá štičí nástraha

A stejně jako v předchozím případě, i zde je dostupná hluboko pracující verze Shadow Rap Shad Deep. Velikost, tvar těla i váha nástrahy odpovídá, jediným rozdílem je opět lopatka. Díky kombinaci vyššího plochého těla s delší lopatkou bohužel trpí aerodynamika a nástraha má o něco horší dolet než mělce chodící provedení. Otázka však je, zda je to v dané situaci problém. Wobler jako je Shadow Rap Shad Deep totiž přijde ke slovu v jiných situacích. Hodí se pro podzimní lov štik a candátů na hlubších stojatých i tekoucích vodách. Vyšlápne si na něj i velký okoun. Z celé série má pravděpodobně nejvýraznější pohybovou akci, jeho přednosti tak budou využity na vodách s nižším rybářským tlakem, kde je rybu třeba spíše vyprovokovat, než se snažit o co možná nejrealističtější napodobení její přirozené kořisti. Přesto se jedná o zajímavou nástrahu, které určitě další čas ještě věnuji, jelikož v ní tuším jistý potenciál. Jen jí věnovat více času a lépe ji poznat a umět těžit z jejích výhod.

Závěrečné hodnocení

Shadow Rap je bezesporu zajímavá série. Jde o klasickou moderní Rapalu, u níž se tradiční atributy jako charakteristický chod či povědomý tvar těla střetávají s moderními materiály a zpracováním charakteristickým pro Rapaly posledních let. Celá řada na mě zanechala pozitivní dojmy a jsem zvědav, o jaké modely bude série v budoucnu ještě rozšířena. Ač jsou dnes mezi rybáři populární předražené plastové woblery z Japonska, Rapala stále neřekla poslední slovo. Spíše naopak, titul královny jí náleží i nadále.

Více informací
www.normark.cz

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

S rybařením jsem začal ve svých deseti letech a od té doby věnuji velkou část svého času u vody právě přívlači. Baví mě hlavně jemnější přívlač na řekách, hlavně lov na hladinové nástrahy. Mou nejoblíbenější rybou je tloušť, protože ulovení trofejního půlmetrového kusu nebývá zadarmo. V průběhu sezóny se ale věnuji všem druhům našich dravců s výjimkou sumce. Vysloveně trofejní úlovek zatím na kontě nemám, i když pár zajímavějších by se našlo. Dvakrát se mi podařilo navštívit s vláčákem Švédsko a jelikož mi tato země a její příroda učarovaly, doufám, že se mi podaří si tuto cestu zopakovat. Kromě rybaření mě baví rocková a metalová hudba, příroda, fotografování a cestování.

Napsat komentář

4 + 3 =