Lehká přívlač podruhé – tloušť

2

Není třeba je představovat. Známe je totiž všichni. Stačí se podívat z libovolného říčního mostu. Protáhlé tělo s černě orámovanými šupinami, mohutná hlava a červená řitní ploutev. Ano, „hlavním hrdinou“ dalšího dílu trilogie o lehké říční přívlači bude jelec tloušť.

Předem upozorňuji, že bych nerad zapadl mezi články typu „Jak lovit 30cm tlouště na 0000 třpytky“. Ať se nám to líbí nebo ne, ultra lehká přívlač je pro většinu lidí nejpoužívanější nebo dokonce jedinou známou metodou tlouští přívlače. A to je škoda, protože možností se nám skýtá daleko víc. Tloušti navíc žijí snad ve všech našich tekoucích a i velké části stojatých vod. Ovšem na těch stojatých jsou téměř neulovitelní.

Je třeba si uvědomit, že trofejní půlmetrový tloušť je obvykle ryba stará kolem dvanácti a více let. Za tu dobu už stačila v řece nasbírat mnoho zkušeností a stát se velmi opatrnou. Ulovení takové ryby přívlačí už tak vypovídá hodně o rybářových zkušenostech. Navíc čím menší voda, tím těžší je podobnou rybu k záběru přemluvit. V kontrastu s tím je smutné, že kapraři často o velkých tlouštích hovoří jako o problému, zatímco čerstvě nasazenému padesátníkovi kaprovi se od nich dostane podložky, polití a dezinfekce. Ale to bylo jen takové povzdechnutí, které jeden článek nevyřeší. Takže zpět k tlouští přívlači, neboť její možnosti jsou velmi široké.

Trofejní exemplář

Trofejní exemplář

Jakou zvolit nástrahu

Začnu tím, co jsem už nakousl – velikostí nástrah. Klasickou kategorii malých nástrah na tlouště jsem postupem času téměř opustil a lovím na ně už jenom na nejmenších potocích. Malá nástraha sice působí ve vodě přirozeně, na druhou stranu je problém se s ní přes menší ryby prochytat ke kýženému trofejákovi. V tomto ohledu je jistou výhodou dolet větších nástrah. Možnost dostat ji nepozorovaně do tlouštího zorného pole je neocenitelnou výhodou. Běžně tak chodím na velké tlouště cíleně s woblery 6-9cm. Navíc s lankem, protože o takto velkou nástrahu se často zajímá i štika. Co se týče maximální velikosti nástrahy, je to těžší a nelze to paušalizovat. Na velkých řekách jako je Labe či Vltava se velcí tloušti běžně loví na nástrahy kolem deseti centimetrů. To do jisté míry souvisí s typem revíru, devíticentimetrový Shad rap se do hloubky „zařízne“ spíše než jeho pěticentimetrová verze. Navíc v silném proudu bude i stabilnější.

Ale tím už opouštíme kategorii lehké přívlače. Ta je v případě tlouště postavena především právě na woblerech. Ve většině případů si vystačím s nástrahami 5 až 7cm. Jen při lovu na hladinové nástrahy typu walk je třeba jít o něco nahoru. Důvod je prozaický, v menších velikostech je u tohoto typu nástrah výběr značně omezený. Ale i v tomhle ohledu se situace lepší. Léty prověřené a oblíbené jsou štíhlé woblery typu minnow. Z dílny Rapaly je úspěšný prastarý Original, modernější X-rap nebo Ultra light minnow. Škoda však je, že z nabídky zmizely pro tlouště ideální nejmenší velikosti modelů Husky jerk a dvoudílný Jointed. Výborný mělce chodící Flat rap dokonce nabídku opustil úplně. Stačí se však podívat jinde a alternativa se najde. Naopak nepříliš úspěchů jsem zaznamenal s vyššími plochými woblery jako je Salmo executor nebo Rapala shallow shad rap. Ač jde jinak o jedny z mých nejpoužívanějších woblerů, u tloušťů se velké oblibě netěší. Pokud na ně ale zabere, často už jde o velikostně zajímavější exemplář.

Cenově přijatelné kvalitní nástrahy seženeme do polských firem. Salmo nabízí výborný Minnow, u Kenartu je zajímavý model Winner. Pro lov tloušťů jsou velmi úspěšné i zavalité woblery, které často imitují spíše hmyz než rybu. Z těch mělce chodících si zaslouží zmínit plovoucí verze wobleru Salmo tiny 3cm nebo z boků zploštělý Krapik od Bonita. Mimochodem tato firma má v nabídce menších woblerů poměrně dost a věřím, že o ní ještě uslyšíme.

Z barevných variant preferuji různé odstíny bílé ryby. Úspěšný bývá i tradiční vzor okouna nebo méně populární napodobeniny pstruha obecného i duhového. K holografickým, či jinak výraznějším vzorům (FT, CLN, RH) se uchyluji spíše ojediněle. Ve výběru optimální barvy ale záleží na mnoha okolnostech. Jednou z nich, možná zcela nejzásadnější, je rybářova víra v danou nástrahu.

Atraktivní tlouští nástrahou jsou i woblery napodobující hmyz. Při vedení čeří hladinu a hlavně v teplých letních měsících jsou rybami ochotně přijímány. Některé (Stepanowa) jsou vizuálně skutečně vydařené, včetně detailů jako jsou nožky. Jiné (Salmo lil bug) naopak mají v těle pohyblivé závaží pro daleký odhoz.

Úlovek v síti podběráku

Úlovek v síti podběráku

Hladinové nástrahy

Přes „hmyzáky“ jsme se zvolna dostali k hladinovým nástrahám, které pro tlouští přívlač používám přes léto asi nejraději. Ve většině případů se už lov s 5-8cm woblerem s lankem klasické tlouští přívlači moc nepodobá. Po prvních útocích od velkých ryb ale většina lidí názor změní. Větší nástraha sice nepůsobí ve vodě přirozeným až nenápadným dojmem. Umožní nám však nástrahu dostat do větší vzdálenosti nenápadně bez brození vodou a to může být často k nezaplacení.

Hladinové woblery mě na tlouští přívlači baví asi nejvíc. Dokonce většinu léta lovím právě na ně. Největší prostor dostávají klasické popy a walky. Popy upřednostňuji balzové. Jednak lépe létají a pak se mi zdají stabilnější na vodní hladině. Na druhou stranu, koho lákají malé nástrahy kolem 4cm, pak nemá na výběr a musí sáhnout po plastu. Dnes už jsou ale i plastové nástrahy natolik kvalitní, že se není čeho bát. Walky nasazuji spíše ve velikostech kolem 8cm. Tento typ nástrahy mám rád z důvodu, že s ním lze pracovat skutečně pomalu, což je pro velké tlouště ideální. Do kategorie hladinových nástrah lze s přimhouřenýma očima zařadit i plovoucí verzi jerku Salmo slider. Nejmenší velikosti jsou pro tlouští přívlač jako dělané.

A co jiné varianty?

Ostatní nástrahy používám na tlouště spíše ojediněle. Rotační třpytky jsou úspěšné, ale většinou na ně útočí menší ryby. Své kvality prokážou hlavně na menších vodních tocích. Na gumy tlouště cíleně téměř nelovím. Na potocích ale slavím úspěchy s menšími smáčky a nymfami přírodních i výraznějších odstínů. Na větších vodách tloušť mnohdy najde zalíbení v kopytu, často i překvapivě velkém. Před časem se mi podařil zajímavý úlovek na rybníku, kde se tloušti sice ukazují, ale jsou takřka neulovitelní. Po náhozu velkým 10cm kopytem jsem dostal do prutu ránu ještě než se guma propadla ke dnu. Očekával jsem menší štiku, na hladině se ale vynořil skoro půlmetrový tloušť. A pak že má rybařina logiku 🙂

Nemá a právě možná proto se mi tak líbí. Kdykoliv nás může něco překvapit. A to platí pro tlouští přívlač se vším všudy. Čeká na vás mnoho neproměněných útoků, pohledu na ryby doprovázející vaši nástrahu až ke břehu. Ale ten pocit, když se podaří kapitálního tlouště oklamat umělou nástrahou je nepopsatelný. Mějte proto tlouště v úctě. Do našich řek patří a zaslouží si se do nich po ulovení vracet.

První článek ze série o lehké přívlači, tentokrát o okounovi říčním, si můžete přečíst zde.

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

S rybařením jsem začal ve svých deseti letech a od té doby věnuji velkou část svého času u vody právě přívlači. Baví mě hlavně jemnější přívlač na řekách, hlavně lov na hladinové nástrahy. Mou nejoblíbenější rybou je tloušť, protože ulovení trofejního půlmetrového kusu nebývá zadarmo. V průběhu sezóny se ale věnuji všem druhům našich dravců s výjimkou sumce. Vysloveně trofejní úlovek zatím na kontě nemám, i když pár zajímavějších by se našlo. Dvakrát se mi podařilo navštívit s vláčákem Švédsko a jelikož mi tato země a její příroda učarovaly, doufám, že se mi podaří si tuto cestu zopakovat. Kromě rybaření mě baví rocková a metalová hudba, příroda, fotografování a cestování.

2 komentáře

  1. Honza Šmíd on

    Velice zajímavý článek. Je asi pravdou to, že tlouště lze chytit na jakoukoliv umělou nástrahu, což se podle mého autor článku snaží i trochu naznačit. Překvapilo mě to, že se dá tloušt úspěšně chytat i na hladinové woblery, nikdy jsem nezkoušel přemluvit tlouště na popa. Pěkné čtení. Tloušt je také má nejoblíbenější ryba.

    • Lukáš A. on

      Děkuji za pochvalu. Víceméně se skutečně dá ulovit na každou nástrahu, má to ovšem velké ALE….. 🙂 Každopádně lov na hladinovky je moje srdcová záležitost a doporučuji vyzkoušet, dokud je teplo.

Napsat komentář

3 + 1 =