RECENZE: Woblery značky Bonito

0

Je to zvláštní, ale velkou část mé vláčecí výbavy tvoří náčiní a nástrahy původem z Polska. Možná za to může skutečnost, že naši severní sousedé loví v podobných podmínkách jako my a tak jsou jejich výrobky snadno využitelné i u nás. Svou roli ale jistě hraje i fakt, že polské nástrahy jsou do jisté míry přirozenější než výrobky velkých celosvětových firem, což může na silněji prochytávaných revírech hrát svou roli. A také dlužno podotknout, že výběr nástrah od polských malovýrobců je opravdu široký.

Realistické barevné vzory jsou u Bonita nádherné

Realistické barevné vzory jsou u Bonita nádherné

S woblery Bonito jsem přišel poprvé do styku asi před dvěma lety, kdy mi kamarád jeden přivezl z Polska, kde trávil dovolenou. U nás ještě tehdy nebyly známé. Woblery Bonito na našem trhu nejsou dlouho, přesto si už získaly poměrně dost fanoušků. Svůj podíl na tom má velký výběr přírodních odstínů nástrah i velice přijatelná cena. V nabídce firmy je i několik tvarově vcelku originálních nástrah pro poměrně specifické využití. A právě po nich jsem v nabídce eshopu rybanahacku.cz sáhl.

Krapik 3,5 cm

Krapik, vlevo v realistickém vzoru karase

Krapik, vlevo v realistickém vzoru karase

A začneme nejmenším z mnou zkoušených woblerů, modelem Krapik 3,5cm. Velmi vysoký, tvarem téměř kosočtvercový wobler s plochými boky. Miniaturní lopatka naznačuje, že nástraha je určena pro lov v horní části vodního sloupce. Dokonce když jsem tento wobler poprvé zahlédl, myslel jsem, že jde o miniaturní verzi jerku. Pocitově mě překvapilo, že je poměrně dost znát hmotnostní rozdíl mezi plovoucí a potápivou verzí. Ten přitom činí pouze 0,5 gramu. Své využití najde hlavně pro lov na mělkých řekách nebo pro lehkou přívlač na potocích. Zalíbení v něm najdou pstruzi, okouni a hlavně tloušti.

Potápivá verze Bonito Krapik

Potápivá verze Bonito Krapik

Právě jako milovníka jejich lovu mě tato nástraha zaujala. Nejprve jsem se zaměřil na plovoucí provedení. S tím se dá opravdu vyřádit. Nástraha jde vodit téměř pod hladinou tak, že ji svým hřbetem čeří. Právě při tomto vedení jsem dostal většinu záběrů. Vesměs od tloušťů, ale zájem projevil i menší bolen. S woblerem se dá i imitovat hmyz padlý na vodní hladinu. K tomu stačí nechat nástrahu nahodit pod převislé větve a jen s ní jemně pocukávat na hladině. Tomuto vedení často neodolají i velcí opatrní tloušti. Potápivá verze je v mnohém odlišná. Díky svojí váze o hodně lépe létá. Hodí se tak pro lov v silnějších proudech, kde je wobler stabilnější. V případě lovu těsně u hladiny je samozřejmě nutnost wobler vodit o něco rychleji. Více se ale hodí např. na twitching. Právě při poškubávání nástrahou vynikne vyšší ploché tělo wobleru, které hází „odlesky“ do boku. Krapik v plovoucí verzi byl první wobler od Bonita, kterému jsem věnoval více času a mohu říci, že jsem si ho velmi oblíbil a své místo při mých vycházkách za trofejními tloušti má jisté.

Sandacz 5 cm

Sandacz, vhodný mimo jiné na velké pstruhy

Sandacz, vhodný mimo jiné na velké pstruhy

Jako další se v mé krabičce usídlil pěticentimetrový model Sandacz. Ten se vyznačuje velkou kulatou hlavovou části, na kterou navazuje dozadu se zužující, mírně dolů zahnuté, tělo. Wobler je doplněn vcelku širokou lopatkou. Nástraha je tak stabilní i při lovu ve větších proudech. Kromě našich toků by tedy wobler šel dobře použít i například pro přívlač na pstruhových řekách ve Skandinávii. Pokud by byla časem do výroby zařazena i větší verze (8-9cm), šlo by o perfektní nástrahu pro zdejší lososí řeky. Stejně jako u předchozího modelu je možnost volby mezi plovoucí a potápivou verzí. Wobler se vyznačuje velmi výraznou agresivní akcí, přičemž potápivá verze je o něco klidnější. Sandacz je tak vhodný například do teplého období roku nebo do podmínek se zhoršenou viditelností – podkalená voda, soumrak nebo naopak svítání. Široká lopatka wobler rozvibruje takřka okamžitě. Jde jej tedy vodit i extrémně pomalu, či s ním v proudu pracovat i na jednom místě. V podstatě jde o poměrně univerzální nástrahu, ve které najde zalíbení většina u nás žijících dravců. Vzhledem k velikosti nástrahy půjde samozřejmě hlavně o ty menší. Využití najde i na větších pstruhových řekách, kde je třeba woblerů s dobrým doletem a stabilním chodem i ve velkých proudech.

Ploc 7 cm

Pro lov ve větších hloubkách mě zaujal wobler Ploc. Jde o plochý vyšší wobler o délce 7cm. Označení Ploc (plotice) v tomto případě docela odpovídá skutečnosti. Jedná se  o wobler určený pro lov ve větší hloubce, nástraha má tedy poměrně velkou lopatku, netradičně vykrojenou do V. Mimochodem stejný tvar má i předchozí model Sandacz, jen v jeho případě je menší a pod jiným úhlem. Lopatka sama je ze silnějšího materiálu, nehrozí tedy například její ulomení při nárazu do dna, jako se to děje u některých jiných výrobců. Navíc očko na lopatce je součástí drátu, který prochází celou nástrahou. To zvyšuje odolnost celé nástrahy a nehrozí její zničení například při sumcové přívlači. Někteří výrobci totiž na lopatku hlubinných woblerů dávají očko, které už ale není součástí drátěné osy samotné nástrahy. Při velkém odporu se tak může stát, že lovec ze své nástrahy vytáhne právě jen lopatku. To ale naštěstí není tento případ.

I přes svou velkou lopatku je Ploc překvapivě aerodynamickou nástrahou, která se dobře hází. Plovoucí provedení váží 12,5 gramů, potápivé o jeden gram víc. Oba jsem překvapivě dobře odhazoval i s pomocí vláčecího multiplikátoru, a to mám v ovládání této hračky ještě značné rezervy. Své využití wobler najde pro lov štik, candátů a sumců na hlubších revírech, nebo proudných řekách, kde je třeba nástrahu rychle „zaříznout“ do hloubky. Ideální je pro lov v okolí překážek, například u podemletých břehů nebo v okolí stromů padlých do vody. Alternativně jde využít i na trolling, například v pobřežních oblastech švédských jezer.

Krap jerk 9 cm

Bezlopatkový Krap jerk

Bezlopatkový Krap jerk

Největší kousek, který jsem testoval je model Krap. Ten je k dostání v deep i shallow runner verzi, ale také v bezlopatkovém provedení Krap jerk. A právě tomu patří následující řádky. Devíticentimetrový zavalitý wobler je k dostání pouze v potápivé verzi vážící 26g. Stále jde tedy o smysluplnou velikost pro naše revíry. Navíc jej lze pořád vodit i na normálním náčiní pro střední přívlač a není nutnost koupě vláčecího multiplikátoru a jerkovacího prutu, který už velké jerky vyžadují. Samozřejmě je ale třeba náčiní velikosti nástrahy uzpůsobit a pro prezentaci Krap jerku doporučuji vláčák od 40 gramů nahoru s kvalitním bytelným navijákem. Protože mě ale lov „očky vzhůru“ poměrně baví, lovil jsem na Krap jerk právě s multiplikátorem. A jaké byly mé poznatky? Nástraha je poměrně pomalu potápivá, ke dnu neklesá nikterak rychle. Lze s ním tak bez problémů lovit i v mělčích revírech. Při vedení nedělá tak razantní výpady do stran, jak jsem zvyklý od jiných jerků. Jeho pohyb vodou je spíše klidnější a wobler se během vedení mírně naklání do boků. Zajímavý pohyb, se kterým si jistě půjde vyhrát. Kvalita dodávaných háčků se mi zdála dobrá, přičemž většina lidí lovících sumce přívlačí si všechny své nástrahy stejně překovává. Navíc pro účely sumčí přívlače budou vhodnější Krapy s lopatkou. Jerk najde přece jenom zalíbení spíše u štik. Jerky se mezi našimi rybáři těší stále větší oblibě a tak je dobře, že se rozšiřuje i nabídka těchto nástrah. Do budoucna plánuji vyzkoušet i verzi s lopatkou pro lov na mělčinách. Mimochodem ještě jeden postřeh si dovolím přidat. Při lovu s u nás asi nejznámějším jerkem, Sliderem od Salma, se mi poměrně často přední trojháček zachytává za lanko. S tímto problémem jsem se u Krapa nesetkal, možná proto, že je při podobné váze přece jenom delší.

Stačí si jen vybrat

Stačí si jen vybrat

Závěrečné hodnocení

Čím celé hodnocení uzavřít? Pokud Vás už nebaví nablýskané ozvučené nástrahy, které působí hyperrealistickým dojmem a které se na prochytávanějších vodách naučí ryby krátce po zahájení ignorovat, určitě byste neměli nástrahy Bonito obcházet. Jejich nabídka neozvučených přírodně vyhlížejících modelů je velice slušná. Stejně tak je třeba zmínit i vysokou odolnost nástrah. A to jak samotného těla wobleru, tak lopatky ze silnějšího plastu. A nesmíme opomenout ani cenu, která si nezaslouží jiné označení než lidová. Z testování jsem si odnesl veskrze pozitivní pocity, hlavně model Krapik se u mě jistě zabydlel na stálo. Barevné kombinace, na něž jsem lovil, můžete vidět na fotografiích u článku.

Klady:
– Velice příznivá cena
– Široký výběr přírodních barev
– Kvalitní chod
– Příkladné zpracování a velká odolnost nástrahy
Zápory:
– Menší výběr z výraznějších barevných variant

Více informací:
www.woblerybonito.cz

Sdílet:

O autorovi

Avatar photo

S rybařením jsem začal ve svých deseti letech a od té doby věnuji velkou část svého času u vody právě přívlači. Baví mě hlavně jemnější přívlač na řekách, hlavně lov na hladinové nástrahy. Mou nejoblíbenější rybou je tloušť, protože ulovení trofejního půlmetrového kusu nebývá zadarmo. V průběhu sezóny se ale věnuji všem druhům našich dravců s výjimkou sumce. Vysloveně trofejní úlovek zatím na kontě nemám, i když pár zajímavějších by se našlo. Dvakrát se mi podařilo navštívit s vláčákem Švédsko a jelikož mi tato země a její příroda učarovaly, doufám, že se mi podaří si tuto cestu zopakovat. Kromě rybaření mě baví rocková a metalová hudba, příroda, fotografování a cestování.

Napsat komentář

64 + = 67