Nedávno mě napadlo nějak ozvláštnit vedení gumové rybky. Klasická jigovka je sice fajn, ale prostě jsem najednou cítil několik „ale.“
Zde jsou:
- Na jigovky chytá každý, s pohybem nástrahy nic moc nevymyslím.
- Při použití deseticentimetrového riperu už je třeba použít jigovku s delším háčkem nebo přidat stinger s přídavným trojháčkem. V obou případech je guma hodně sešněrovaná. Velký hák ji moc vyztuží, stinger zapíchnutý zvenku zpravidla nemá trojháček natočený pod správným úhlem. Řešením je gumovou rybku stingerem prošít. Z toho ale vznikají nevýhody.
- Velký hák jigové hlavičky je na nástraze v 90% případů k ničemu, protože v našich prochytávaných vodách už opatrná štika málokdy vezme 10cm nástrahu naplno, a když už, tak to bude kudla do 40cm, které horní hák po záseku projede mezi očima a je po ní. Naproti tomu zkušenější štiky spíše jen tak napůl chňapnou a ve většině případů bude záběr směřovat do spodní břišní části.
- Pokud při použití jigovky stinger rybkou prošiji, řeším problém, kde uchytit stinger. Pokud ho navážu na očko hlavičky, je sestavení časově už tak náročné, že už na gumě zůstane navždy bez ochoty měnit hlavičku.
- Řešení ad 4 je z pohledu času i peněz při lovu ve vázkách zdražením ceny gumy o více než 100%.
- Řešení ad 4 kvalitu chodu gumy nezlepšuje.
Pátral jsem v paměti a vzpomněl jsem si na vláčecí systémky Drachkovich. Dříve jsem si je sám dělal, ale tentokrát jsem se jim chtěl vyhnout. Hlavně proto, že jsem chtěl lovit jen s 10-12 cm gumou, na které by dva trojháčky byly asi trochu moc, vodou se táhne spadané listí, které by se na ně až příliš zachytávalo a v cílové vodě je poměrně dost vázek. Navíc venku už začíná mrznout, takže jsem chtěl maximálně jednoduchou sestavu, která mi umožní rychlou přípravu, rychlou výměnu nástrahy nebo zátěže bez toho, aby mě to doma nebo u vody časově významně zatěžovalo.
Řešení jsem našel v obyčejné olověné kuličce.
Co k tomu budeme potřebovat:
- Olověné kuličky v gramáži 4-20 g podle loviště
- Ocelové lanko v metráži pro tvorbu stingerů
- Hlavní ocelové lanko s karabinkou na konci. Může být kupované z obchodu nebo si ho prostě vyrobíme z metrážového.
- Prošívací jehlu na rybku
- Trojháček
- Gumovou rybku
- Kleště nebo peán pro zamačkávání kuličky
- Nůž pro rozevírání kuličky
- Pilku na železo
- Svěrák
Poslední dvě položky nevláčejte k vodě 🙂
Domácí příprava:
Kuličky
Nejprve si nachystáme zásobu olověných kuliček. Ve svěráku upneme kuličku tak, aby otvor byl ve směru otevření svěráku. Pilkou kuličku nařízneme až po otvor. Do vzniklé drážky se pak bude vkládat hlavní lanko. Podle potřeby si již doma na několik lanek nad karabinku nacvakáme olověné kuličky a hlavní lanko se zátěží je hotovo.
Stinger
Z lanka v metráži o nosnosti 9-13 kg si naděláme 15 cm kousky. Na horním konci uděláme očko. Fajnšmekři mohou očko vytvořit pomocí zamačkávací trubičky. Já jsem vzhledem k prioritě časové úspory udělal klasickou smyčku. Na dolní konec navážeme samotný trojháček. Pokud na dolním konci na lanko navážete kroužek, tím lépe. Kroužek gumu lépe ochrání před vtažením trojháčku při opakovaném nahazování do gumy, čímž by došlo k jejím roztržení. Navíc díky kroužku bude volnější trojháček lépe stáčet hroty podle směru vláčení. Konečný stinger by měl být dlouhý mezi 7 a 10 cm.
Navkléknutí rybky na stinger
Horní konec stingeru zakončený očkem navlékneme do očka jehly. Hrot jehly vpíchneme do oblasti mezi břišní a řitní ploutev, kdyby je měla a stinger protáhneme rybkou tak, že hrot jehly vyjde v hlavové části gumy. Tím by byla domácí příprava završena. Já jsem si před odchodem na stinger navlékl do krabičky dvě gumové rybky.
Univerzálnost
Když během lovu potřebuji změnit gumu, tak jen vyvléknu očko stingeru z karabinky a dám nový stinger s jinou gumou. Pořád chytám na stejnou kuličku. Naopak pokud budu chtít měnit zátěž, tak nožem zajedu do výřezu kuličky, tím ji roztáhnu a na lanko nacvaknu kuličku v jiné gramáži. Lanko s kuličkou je natolik flexibilní, že do karabinky mohu v okamžiku připnout jednoháček s očkem a nastraženým smáčkem nebo mohu nastražit gumu na offsetovém háčku a nástraha bude pořád využívat kloubové napojení se zátěží.
Tak ať to kouše.
Vašek z rybanahacku.cz