S gumami srbské značky Orka jsem přišel poprvé do styku před více než deseti lety. Už tehdy mě zaujal jejich neotřelý design, kvalitní zpracování a po prvním vyzkoušení u vody i bezchybný chod. Bohužel byl tenkrát poměrně velký problém je sehnat, a tak moje tehdejší zásoba vzala rychle za své. Dlužno podotknout, že ta zásoba nebyla až zas tak velká a navíc bylo tehdy u nás ke koupi jen několik základních modelů. Proto jsem s radostí uvítal, když jsem na internetu narazil na nového dovozce orkashop.cz, který navíc disponuje kompletním sortimentem. A pokud se nepletu, i ten doznal jistých i když nepatrných změn.
Orka Shad Tail
První z gum od Orky, se kterou jsem přišel do styku, byl Shad tail 100. Konečné číslo označuje velikost v milimetrech, nástraha tedy měří 10cm. Ve skutečnosti mi ovšem přišla menší, a tak došlo na měření. A záhada byla vyřešena. Orka totiž uvádí velikost svých nástrah s nataženým twisterovým ocasem, v reálu je tedy guma o nějaké dva centimetry menší. Samozřejmě to neplatí pro nástrahy zakončené ocáskem alá kopyto. Shad tail je k dostání v pěti velikostech od 10 do 21cm. Lze zde tedy najít jak poměrně univerzální velikosti pro běžný rybolov, tak i opravdu velké pro lov na skandinávských jezerech či v norských fjordech.
Tělo nástrahy je vyšší s plochými boky a s náznakem skřelí, oka a hřbetní ploutve. Na vizuálně spíše ripperové tělo navazuje klasický twisterový ocásek. Ovšem značně velký a především široký. Ten se rozpohybuje i při sebepomalejším vedení jako plápolající plamen. Jde tedy o nástrahu vhodnou pro lov v chladné vodě v závěru roku či ve chvílích, kdy ryby nepřijímají agresivnější nástrahy. Své využití najde i při lovu s odlehčenou jigovou hlavou, kdy gumu necháme často propadat vodním sloupcem.
Barevná nabídka je poměrně široká, sám jsem lovil hlavně na světlejší barevné kombinace. Nejčastějším úlovkem byl okoun, občas i v opravdu potěšitelných rozměrech kolem 35cm. Kromě něj o gumu jevily zájem i štiky. Pro jejich cílený lov bych doporučil některou z větších velikostí. Velice dobře bych si Shad Tail uměl představit pro lov candátů, v jejich cíleném lovu ovšem nejsem zběhlý a tak tuto kapitolu nechám k vyzkoušení ostatním. Zajímavé jsou větší velikosti, u nichž je ocas v poměru k samotnému tělu nástrahy skutečně velký a nástraha působí opravdu atraktivně.
Orka Shad
Do jisté míry podobný je model Shad. I ten má rybičkovité tělo, v tomto případě ovšem zakončené klasickým kopýtkem. To je tvořeno překvapivě mohutnou vrstvou gumy. Shad je k dostání v deseti velikostech od 5 do 22cm. Výběr je tedy opravdu široký a na své si tak přijdou i vyznavači těžké přívlače nejen u nás, ale například i v norských fjordech. Oblíbené jsou také v kombinaci s těžší hlavou pro lov candátů v hloubkách na přehradách. Sám jsem měl k dispozici velikost 70mm, tedy vcelku unicerzální rozměr. Díky mohutné ocasní části má Shad poměrně výrazný chod. Kromě samotné práce ocasu se ploché tělo nástrahy až překvapivě výrazně vychyluje do strany. Shad je tedy vhodný například pro lov v silných proudech, kam se hodí více než například některé nástrahy z měkkého materiálu s dlouhým twisterovým ocasem. Za ideální využití považuji lov na hlubších vodách v kombinaci s těžší jigovou hlavičkou.
Orka Tail
Na malých vodách jsem slavil značné úspěchy na twister Orka Tail 50. Opět je třeba brát velikost s nadhledem, guma měří nějaké tři a půl centimetru. Vizuálně jde o klasický twister s širším ocáskem a hlavně se „žraločí ploutvičkou“ – chráničem háčku. Ten může u někoho budit nedůvěru, ale není k tomu důvod. Možná naopak. Při lovu na nejmenších potocích, kde často berou i velmi malí okouni stačí rybu „šplhající“ po nástraze nezasekávat. Naopak pokud o ní projeví chuť větší kousek, tak se prosekne sám při záběru. A i pokud ne, tím kouskem gumy háček při záseku hravě projede. Přesto, pokud Vám tento systém nesedí a nějak vnitřně mu nedůvěřujete, není nutné jej používat. Naopak z toho bude jeden „plápolající“ prvek na nástraze navíc.
Tail je k dostání pouze v pěti barvách, jsou zde ale obsaženy všechny základní odstíny. Už jsem zmínil, že s touto nástrahou lovím hlavně na potocích a proto přidám zážitek z letošního roku.
Během jarní plavané se mi na jednom potůčku za zdolávanými plotičkami občas ohnal slušný okoun. Odhadoval jsem ho na nějakých třicet centimetrů, což bylo o dobrý decimetr víc, než je místní průměr. Pro objektivnost je třeba uvést, že tento potok není na mnoha místech problém přeskočit. Na podobnou vodu by to tedy byla velmi cenná ryba. Po zahájení jsem se ke zmíněné tůni vydal znovu. Nechtěl jsem ztrácet zbytečně čas zdoláváním menších ryb a tím vytipovaného okouna rozplašit. Nasadil jsem tedy gumy kolem 7cm s lehkou hlavičkou a doufal, že se zavděčím právě této rybě. Jenže teorie je věc jedna a praxe druhá. Na kopyto se pověsilo několik okounů dvakrát větších než moje nástraha a navíc se mi podařilo podseknout cejna. To už jsem se smiřoval s tím, že tůň je rozplašená nebo mě prostě někdo předběhl. Přesto jsem do karabinky ještě připnul malý žlutý Orka Tail s tím, že vyzkouším, jak chodí. A případně díky krytu háčku nebudu rozpíchávat tlamky miniaturním okounům. Nahodil jsem přes tůň a snažil se zahlédnout, jak vlastně tato nová nástraha chodí. V tu chvíli jsem ovšem dostal do prutu ránu a pod hladinou zahlédl vysoký pruhovaný bok. Při zdolávání s prutem do 9 gramů dokonce několikrát cvrkla brzda navijáku, ale nakonec jsem měl možnost se s králem tůně poznat osobně. Rybu jsem změřil jen orientačně podle rukojeti prutu (nějakých 31cm), udělal dvě rychlé fotky a vrátil jej vodě.
Dlužno dodat, že po takové premiéře důvěra v nástrahu vzroste. Jen škoda, že tmavé vzory (BR, R) se mi dostaly do ruky až po konci pstruhové sezóny. Měl jsem možnost vyzkoušet i větší velikost, kde je samotné tělo nástrahy ještě doplněno o výstupky na bocích. Konkrétně šlo o model Tail 90. Umím si představit, že takto tvarovaná nástraha vydává pod vodou zajímavé vibrace. Právě toto „žebrování“ je jednou z výše zmíněných drobných obměn, které jsem zaznamenal od doby, kdy jsem s Orkou přišel poprvé do styku. Tehdy bylo tělíčko modelu Tail 90 vzhledově stejné jako u menší verze. Obecně jde o klasický twister s kvalitním chodem. Díky ochraně hrotu háčku najde své využití například v pařezovkách nebo na řekách v místech, kde břehy tvoří velké kameny. Zájem budou jevit hlavně štiky a větší okouni.
Orka Marmaid
Marmaid je nástraha do jisté míry netradiční. Opět se zde setkáme s rybím tělíčkem, které ale plynule přechází do velkého zahlého twisterového ocasu. Ten je navíc na konci asymetricky rozdělen do vidlicovitého zakončení. Do jisté míry může vzhledově připomínat Shad tail, ale právě díky těmto drobným změnám se v mnohém chová jinak. Zkoušel jsem dvě velikosti a to 70 a 120mm. U obou nástrah je třeba si všimnout poměru velikosti těla a ocasu nástrahy a brát na to ohled při výběru vhodné hlavičky – neměla by mít příliš dlouhý háček. Obrovský ocas nástrahy se rozvlní téměř okamžitě.
Menší velikost se ukázala jako velmi dobrá nástraha na okouny, často mi ji ale ke břehu doprovázeli i tloušti, kteří přitom gumové nástrahy v mnoha případech ignorují. Větší model je už čistě štikovo-candátová záležitost. Marmaid má kvalitní chod jak při vertikálním, tak horizontálním vedení. To doporučuji pomalejší. Pokud nástrahu vedu rychleji plynule bez poskakování (či ve velkých proudech), jemný ocásek se natáhne a vlní se jen jeho vrchní část. Pro lov ve velkých proudech tedy doporučuji spíše tužší nástrahy. Síla marmaidu bude hlavně v chladné vodě v závěru roku. Celkově mám pocit, že Marmaid ocení hlavně ti, co si s gumou ve vodě umí vyhrát a s vedením nástrahy nijak nespěchají. Právě v tom je totiž hlavní síla tohoto modelu. Jako ideální se mi zdála kombinace s lehčí hlavou a lov kolem porostů v blízkosti břehů.
Orka Small Fish
Small Fish dělá čest svému jménu. Tato 3 cm nástraha je totiž skutečnou napodobeninou malé rybky včetně ploutviček. I proto mě nástraha zaujala, jelikož jí chybí jakýkoliv prvek, který by ji rozpohyboval. Důvod je překvapivě prostý, jde totiž víceméně o designově netradičního smáčka. A tak je třeba jej ve vodě prezentovat, i když ani o něco plynulejší vedení s menšími přískoky není na škodu. Jedná se o klasickou nástrahu pro ultra-lehkou přívlač, která své přednosti ukáže hlavně při lovu pstruhů a okounů na potocích. Trvalo mi déle, než jsem zjistil jak ji správně prezentovat, ale oblíbil jsem si ji. Velmi zajímavé jsou poloprůhledné modely s flitry, které v čisté vodě působí velmi realistickým dojmem.
Závěrečné shrnutí
Jaké je tedy moje hodnocení nástrah Orka? Veskrze pozitivní. Firma si jde svou cestou a nabízí kvalitně pracující gumy v originálních tvarech a barevných variantách. Navíc větší velikosti i vcelku dobře snáší kontakt s dravčími zuby. Je ovšem třeba pamatovat na to, že jako u každé gumy hraje velkou roli samotný rybář a jeho vedení nástrahy a důvěra v ní. Sama o sobě totiž žádná nástraha spásná není. Orky si ale stálé místo v mých krabičkách získat dokázaly.
– Originální tvary
– Bezchybný chod
– Netradiční barevné kombinace
– Poměrně odolný materiál
– Zavádějící rozměry u nástrah s twisterovým ocasem
Více informací:
www.orkashop.cz